Kard. Schönborn jasně a srozumitelně o církvi a víře

11.08.2011 13:26

Pöllau. Vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn přijel na setkání rakouské mládeže do štýrského Pöllau s katechezí na téma “Strážci budoucnosti”. Vyzval mladé lidi k přátelství s Ježíšem, který “hlídá nás i naši budoucnost”.

Hovořil k mladým lidem o svém povolání, které díky výbornému učiteli náboženství pocítil již v jedenácti letech. Začal ministrovat a tajně chodit na mši i během týdne. Když mu bylo třináct, rodiče se rozvedli, a tehdy našel v církvi skutečný domov. Ačkoliv rodiče již nikdy k sobě nenašli cestu, řekl vídeňský arcibiskup, usmířili se, neboť přátelství s Ježíšem vytváří i lidské přátelství.

Kardinál Schönborn vyzval mladé lidi ke studiu katechismu a k modlitbě za dar rozlišování, aby poznávali, co je správné a “nenaletěli na každý trik”. Tím může být třeba označování potratu jako “přerušení těhotenství”.

“Řeč tady lže a ve lži není místo pro milosrdenství. Přerušené těhotenství již nelze nikdy navázat. Potrat je vražda, hřích zůstává hříchem.To však neznamená, že kdo se tímto hříchem provinil, nemůže dojít milosrdenství.”

opakoval několikráte kardinál mladému publiku.

Ve své promluvě se dále dotkl soužití homosexuálů:

“Církev nemůže být proti něčemu, co neexistuje. Manželství homosexuálů neexistuje, neboť manželství je svazek muže a ženy. Vše ostatní je podvod, doslova “švindl s nálepkami”. Mohou existovat homosexuální vztahy, snad partnerství, avšak nikoliv manželství.”

Vídeňský arcibiskup vyzval mladou generaci, aby si udělala jasno:

“Síla církve je v tom, že nazývá věci pravým jménem. Je proto nenáviděna i pronásledována, ale Ježíšovo milosrdenství přichází jen v pravdě.”

Kardinál Schönborn se dotkl i problematiky rozvodů a opětovných sňatků. Zmínil se, že toto téma je mu všude předkládáno s výtkou, že je církev nemilosrdná. Přiznal, že ho to dokáže rozpálit vztekem:

“Kdo je tady nemilosrdný? Církev je jedinou institucí v této zemi, která hájí svatost a nerozlučitelnost manželství. Je snad milosrdné, odtrhovat děti od rodičů a dělat si z nich kopací míč?...Kolik je zde samoty, utrpení. Je snad církev nemilosrdná, když říká – smířil ses vůbec se svým bývalým partnerem?

Na závěr arcibiskup mladým lidem řekl, aby byli na svou církev hrdí.

“Církev má poutnický oděv, který je často velmi zaprášený a ušmudlaný, protože jsme na cestě a jsme ubozí hříšníci. ... Nemusíme si zastírat, že existují skandály – ve Vatikánu i ve vídeňské kurii. Ale existuje tu i nádherný poklad, kterým je Pán.”

uzavřel kardinál Schönborn své setkání s mladými lidmi v rakouském Štýrsku. “Svatý kardinálův hněv” vyvolal rozsáhlou internetovou diskusi. Převažující komentáře? Díky za jasná, srozumitelná slova, pane kardinále.

Radio Vaticana, 14.7.2011

© 2017 Všechna práva vyhrazena

Vytvořte si web zdarma!Webnode