Pplk. v. z. Jiří Pavel

 

Veterán Československé zahraniční armády ve Francii a Velké Británii pplk. v.z. Jiří Pavel, narozený 27. dubna 1922 v obci Říkov u České Skalice je příkladem zbožného člověka, statečného muže a českého vlastence.

 

Po obsazení Československa Německem a následném vypuknutí II. světové války rozhodl se tehdy sedmnáctiletý student Jiří Pavel uprchnout do Francie, kde se již tehdy formovala Československá zahraniční armáda. Jako praktikující křesťan a vlastenec považoval za svoji samozřejmou povinnost postavit se se zbraní v ruce proti zlu, jakým byl německý nacismus. 17. listopadu 1939 zanechal rodičům dopis, v němž je informoval o svém rozhodnutí vstoupit do československé zahraniční armády.

 

Do Francie se dostal až 4. února 1940. Měl za sebou téměř tříměsíční, osamělou a strastiplnou cestu přes Slovensko, Podkarpatskou Rus, okrajová území tehdy již Německem okupovaného Polska, Maďarsko, Jugoslávii a Střední Východ. Po zhroucení Francie pod německým náporem v létě 1940 byl s dalšími československými vojáky evakuován na britské ostrovy. Již ve Francii upoutal Jiří Pavel pozornost svých velitelů odhodláním a vojenskými dovednostmi. Na sklonku roku 1941 byl jeho veliteli vyzván, aby se přihlásil do kurzů pro elitní vojáky a parašutisty. Jiří Pavel doufal, že bude jako parašutista odeslán do okupované vlasti. Zařazen a později i vycvičen byl ovšem jako řidič a velitel tanku. Na frontu se dostal nedlouho po invazi Spojenců do Evropy. Od září 1944 se  svojí jednotkou bojoval u francouzského Dunkerque.

 

Do vlasti se vrátil na jaře 1945 spolu s anglickou manželkou Betty a synem Jiřím. Odešel z armády, dokončil středoškolská studia a nastoupil do práce. Manželům Pavlovým se postupně narodili další dva synové: Slavomil a Josef. Návrat k obyčejnému a relativně poklidnému životu trval jen do komunistického převratu v únoru 1948. Vlastenec a křesťan Jiří Pavel s komunisty samozřejmě nesympatizoval. Svými postoji se netajil, a proto byl komunisty uvězněn. I když byl z vězení záhy propuštěn, komunistický režim důsledně dohlédl na to, aby směl vykonávat pouze těžké manuální práce dělníka na výkopech a v kamenolomu. V nekompromisním setrvávání na křesťanských postojích byl zajedno i se svojí ženou Betty, takže celá rodina Pavlova byla komunistickým režimem šikanována.

 

V roce 1969 se Jiří Pavel s manželkou i syny Jiřím a Josefem rozhodli odejít do britského exilu. Z Velké Británie, která se pro pplk. Jiřího Pavla stala druhým domovem, se manželé Pavlovi mohli vrátit až v roce 1990. Před několika lety pan Jiří Pavel ovdověl a nyní žije v České Skalici u syna Slavomila a snachy Zdeny.

 

Životní příběh veterána protinacistického odboje Jiřího Pavla je pro nás svědectvím těžkého a hodnotného života muže, který pro sebe nikdy nehledá postranní a pohodlné cestičky, umí být rozhodný, obětavý, a nenechává se zviklat dnes tak rozšířeným relativismem a skepsí.  Sílu vytrvat v takovém celoživotním postoji čerpá pan Jiří Pavel ze své hluboké křesťanské víry.

 

Zdroj: apha.cz

V pátek 30. 6. 2017 odešel p. Jiří Pavel na věčnost.

Zádušní mše svatá se uskutečnila ve čtvrtek 6. 7. 2017 ve 14 hodin

v maloskalickém kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Pohřben je na hřbitově ve Velkém Třebešově

© 2017 Všechna práva vyhrazena

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode